Bytové družstvo Počátecká 1020/2

Stanovy bytového družstva

 

 

 

ČÁST PRVNÍ

 

Čl. 1

Založení družstva

 

 

 

1. Bytové družstvo Počátecká 1020/2 (dále jen družstvo) je společenství neuzavřeného počtu osob založené dne 13. 10. 2004 za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů.

 

 

2. Bytové družstvo je obchodní korporací, vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.

 

 

Čl. 2

Obchodní firma a sídlo

 

Obchodní firma: Bytové družstvo Počátecká 1020/2

 

Sídlo: Praha 4 - Michle, Počátecká 1020/2, PSČ 140 00

 

IČ : 271 81 448

 

 

Čl. 3

Předmět podnikání (činnosti)

 

  1. Předmětem činnosti družstva je pronájem bytů a nebytových prostor a poskytování

základních služeb spojených s užíváním bytů, nebytových prostor a společných prostor. Dále je předmětem činnosti zabezpečování provozu, správy, údržby a oprav bytového a nebytového fondu včetně pozemku ve vlastnictví družstva nebo členů družstva (a ve spoluvlastnictví družstva a jeho členů)

 

2.Tím se rozumí zejména:

- poskytování základních služeb spojených s užíváním bytů a nebytových a

společných prostor

- uzavírání nájemních smluv

- zabezpečování údržby, oprav, rekonstrukce a modernizace bytového a

nebytového fondu včetně pozemku

- zabezpečování hospodaření a správy budovy, zejména po stránce právní,

finanční a účetní

- zabezpečování provozu budovy, provádění kontrol a revizí technického stavu

budovy a jejich zařízení

 

 

 

Čl. 4

Základní kapitál

 

 

 

 

1. Základní kapitál bytového družstva je tvořen souhrnem všech členských vkladů, k jejichž splácení se zavázali členové družstva.

 

2. Členský vklad je tvořen součtem základního členského vkladu a všech dalších členských vkladů. Splnění vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu (vstupnímu vkladu, dalšímu členskému vkladu) je podmínkou pro vznik členství.

 

3. Zvýšení základního členského vkladu doplatkem člena je možné jen tehdy, pokud tak rozhodne členská schůze a pokud s tím souhlasí všichni členové bytového družstva, kteří jsou nájemci družstevních bytů. Svůj souhlas musí členové bytového družstva projevit v písemné formě s úředně ověřeným podpisem.

 

4. Členská schůze může rozhodnout,že se základní členský vklad poměrně zvýší všem členům z vlastních zdrojů družstva, pokud účetní závěrka, na základě níž členská schůze rozhoduje, je ověřena auditorem s výrokem bez výhrad. Ke zvýšení nelze použít rezervní fond, pokud se podle jiného právního předpisu zřizuje, jiné fondy, které jsou vytvořeny k jiným účelům, než ke zvýšení základního členského vkladu, ani vlastní zdroje, které jsou účelově vázány a jejichž účel není družstvo oprávněno měnit. Zvýšení základního kapitálu nesmí být vyšší, než kolik činí rozdíl mezi vlastním kapitálem a součtem dosavadního základního kapitálu a jiných vlastních zdrojů, které jsou účelově vázány a jejichž účel není družstvo oprávněno měnit.

 

5. Členská schůze může rozhodnout o snížení základního členského vkladu. Představenstvo zveřejní toto rozhodnutí o snížení členského vkladu a jeho výši do 15 dnů ode dne jeho přijetí dvakrát po sobě s časovým odstupem 30 dnů. Představenstvo zároveň se zveřejněním písemně vyzve všechny známé věřitele družstva,jejichž pohledávky vůči družstvu vznikly před přijetím usnesením členské schůze o snížení členského vkladu, aby přihlásili své pohledávky vůči družstvu, ve lhůtě do 90 dnů po zveřejnění posledního oznámení, ledaže jde o snížení základního členského vkladu za účelem úhrady ztráty.

 

6. Družstvo poskytne věřiteli, který včas přihlásí svou pohledávku vůči družstvu, přiměřené zajištění této pohledávky nebo ji uspokojí, ledaže se s věřitelem dohodne jinak. Uzavření dohody družstvo doloží při podání návrhu na zápis snížení základního členského vkladu do obchodního rejstříku.

 

7. Povinnost poskytnout přiměřené zajištění této pohledávky nebo ji uspokojit, neplatí, nezhorší-li se snížením základního členského vkladu dobytnost pohledávek za družstvem. Má-li věřitel za to, že se zhoršila dobytnost jeho pohledávek, a družstvo to popírá, rozhodne soud o přiměřeném zajištění .

 

8. Dohodne-li se družstvo se všemi věřiteli na zajištění nebo uspokojení jejich pohledávek, není třeba dodržet lhůtu 90 dní po zveřejnění posledního oznámení o snížení základního členského vkladu a jeho výši pro přihlášení pohledávek věřitelů vůči družstvu; dohodu družstvo doloží při podání návrhu na zápis snížení základního členského vkladu do obchodního rejstříku. V případě, že se družstvo a věřitel na způsobu zajištění jeho pohledávky nedohodnou, rozhodne o přiměřeném zajištění soud s ohledem na druh a výši pohledávky;rozhodnutí soudu družstvo doloží rejstříkovému soudu při podání návrhu na zápis snížení základního členského vkladu do obchodního rejstříku.

 

 

 

ČÁST DRUHÁ

Členství v družstvu

 

Čl. 5

Vznik členství

 

Členem družstva mohou být pouze fyzické osoby. Členství vzniká jen při splnění všech podmínek stanovených zákonem a těmito stanovami:

 

- při založení družstva dnem vzniku družstva

- přijetím za člena na základě písemné přihlášky

- převodem nebo přechodem družstevního podílu

- jiným způsobem stanoveným zákonem

 

 

Čl. 6

Přijetí za člena a členská schůze

 

1. Členem družstva může být zletilý občan státu Evropské unie nebo občan s podmínkou trvalého pobytu na území České republiky. Nezletilý občan se může stát členem družstva z důvodu dědění.

 

2. Za člena družstva nemusí být přijat občan, jemuž členství v družstvu zaniklo již dříve vyloučením.

 

3. Podmínkou vzniku členství v družstvu je :

- písemná přihláška doručená družstvu

- úhrada základního členského vkladu v plné výši

- úhrada zápisného

- převzetí povinnosti nebo splnění vkladové povinnosti k dalšímu členskému vkladu v

rozsahu, který určilo představenstvo svým rozhodnutím a sdělilo zájemci o členství po

podání přihlášky rozsah a podmínky povinnosti k převzetí nebo splnění vkladové

povinnosti budou určeny písemnou smlouvou uzavřenou mezi zájemcem o členství a

družstvem, smlouva musí upravovat i podmínky pro vrácení dalšího členského vkladu.

 

4. Představenstvo je povinno rozhodnout o přihlášce nejpozději na první schůzi v měsíci

následujícím po dni, kdy byla družstvu doručena. Rozhodnutí se doručuje doporučeným

dopisem.

 

5. Družstvo vrátí zápisné, základní členský vklad a další členský vklad občanu, kterého

nepřijalo za člena, do 30ti dnů ode dne nabytí právní moci zamítavého rozhodnutí.

 

 

Čl. 7

Přechod a převod členství

 

1. Družstevní podíl představuje účast člena družstva v družstvu a práva a povinnosti z této účasti plynoucí.

 

2. Družstevní podíl může člen převést na jinou osobu. Převod podílu nepodléhá souhlasu družstva. Převodem družstevního podílu, s nímž byl spojen nájem družstevního bytu dochází k převodu nájmu družstevního bytu včetně všech práv a povinností s tím spojených.

 

3. Společně s převodem družstevního podílu přecházejí všechny dluhy převodce vůči bytovému družstvu a dluhy bytového družstva vůči převodci, které souvisejí s nájmem družstevního bytu převodcem.

4. Právní účinky převodu družstevního podílu nastávají vůči družstvu dnem doručení účinné smlouvy o převodu družstevního podílu družstvu, pokud smlouva neurčí účinky později. Totožnost osob podepsaných na smlouvě o převodu družstevního podílu musí být úředně ověřena.

5. Na dědice družstevního podílu přechází i nájem družstevního bytu. Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází na pozůstalého manžela.

 

 

Čl. 8

Seznam členů družstvo

 

1. Bytové družstvo je povinno vést seznam členů. Do seznamu členů se zapisuje:

 

  1. jméno a bydliště, případně také jinou členem určenou adresu pro doručování

  2. den a způsob vzniku a zápisu členství v družstvu

  3. výše členského vkladu a rozsah splnění vkladové povinnosti k členskému vkladu

 

2. Člen je povinen oznámit a doložit družstvu každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, kdy tato skutečnost nastala. Družstvo je povinno provést zápis zapisované skutečnosti bez zbytečného odkladu poté, co mu bude změna prokázána.

 

3. Do seznamu členů má právo nahlížet a žádat bezplatné vydání potvrzení o svém členství a obsahu svého zápisu v seznamu členů každý člen družstva. Pokud člen požaduje vydání tohoto potvrzení častěji nežli 1x za rok, je povinen uhradit družstvu odůvodněné náklady s tím spojené.

 

4. Údaje, které jsou zapsány v seznamu členů, je družstvo oprávněno používat pouze pro své potřeby ve vztahu k členům družstva. Za jiným účelem mohou být tyto údaje použity jen se souhlasem členů, kterých se týkají.

 

5. Přestane-li být člen družstva jeho členem, družstvo vyznačí tuto skutečnost v seznamu členů bez zbytečného odkladu. Do této části seznamu představenstvo umožní nahlédnout pouze bývalému členovi, jehož se zápis týká, a jeho právnímu nástupci. Jiné osobě poskytne družstvo údaje zapsané v seznamu pouze za podmínek stanovených zákonem.

 

 

Čl. 9

Společné členství manželů

 

1. Spoluvlastnictví družstevního podílu se vylučuje, to se netýká společného jmění manželů. Je-li družstevní podíl součásti společného jmění manželů, pak manželům vzniká společné členství manželů v družstvu.

 

2. Společné členství manželů zaniká vypořádáním společného jmění manželů, nebo marným uplynutím lhůty pro jeho vypořádání podle občanského zákoníku.

 

 

Čl. 10

Splynutí a přeměna členství

 

Získá-li člen družstva v témže družstvu další členství, splyne toto členství s členstvím původním.

Rozdělení družstevního podílu je možné, je-li člen nájemcem nejméně dvou družstevních bytů nebo nebytových prostorů. Původní člen rozdělovaného družstevního podílu ručí za dluhy, které s družstevním podílem vznikly.

 

 

Čl. 11

Zánik členství

 

 

Členství v družstvu zaniká:

 

  1. dohodou uzavřenou mezi družstvem a členem družstva

  2. vystoupením člena

  3. vyloučením člena

  4. převodem družstevního podílu

  5. přechodem družstevního podílu

  6. smrtí člena družstva

  7. prohlášením konkurzu na majetek člena družstva

  8. zamítnutím insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku člena

  9. doručením vyrozumění o neúspěšné opakované dražbě v řízení o výkonu rozhodnutí nebo v exekuci, nebo nejsou-li členská práva a povinnosti převoditelné, pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností, nebo právní mocí exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po uplynutí lhůty uvedené ve výzvě ke splnění vymáhané povinnosti podle zvláštního právního předpisu, byl-li v této lhůtě podán návrh na zastavení exekuce, po právní moci rozhodnutí o tomto návrhu

  10. zánikem družstva bez právního nástupce

 

.

Čl. 12

Dohoda

 

Dohoda o skončení členství se uzavírá v písemné formě, členství končí sjednaným dnem. Jedno vyhotovení dohody o skončení členství vydá bytové družstvo členovi.

 

 

Čl. 13

Vystoupení

 

Člen může z družstva vystoupit, a to písemným oznámením doručeným družstvu. Výpovědní doba při vystoupení z družstva činí dva měsíce. Její běh začíná prvním dnem měsíce následujícího po doručení písemného oznámení o vystoupení z družstva. Uplynutím výpovědní lhůty zaniká členství v družstvu a nájem družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru.

 

Čl. 14

Vyloučení

 

1. Člen může být z družstva vyloučen rozhodnutím představenstva družstva, pokud závažným způsobem nebo opakovaně porušuje své členské povinnosti nebo přestal splňovat podmínky pro členství .

 

Člena, s jehož členstvím je spojen nájem družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru , lze z družstva vyloučit tehdy, pokud:

 

  1. porušuje hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu, nebo

  2. byl-li nájemce pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na družstvu nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt nebo nebytový prostor, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází.

 

 

 

2. Před rozhodnutím o vyloučení je družstvo povinno doručit členovi písemnou výstrahu. O udělení výstrahy a o jejím obsahu rozhoduje představenstvo družstva. Ve výstraze je uveden důvod jejího udělení a upozornění člena na možnost jeho vyloučení z družstva s výzvou členovi, aby přestal s porušováním členských povinností a odstranil následky porušení členských povinností. K tomu se členovi poskytne přiměřená lhůta nejméně v délce třiceti dnů. Družstvo není povinno dát předchozí písemnou výstrahu, pokud porušení členských povinností nebo jiné důležité důvody uvedené ve stanovách měly následky, které nelze odstranit.

 

3. O vyloučení nelze rozhodnout po uplynutí lhůty šesti měsíců ode dne, kdy se družstvo dozvědělo o důvodu vyloučení, ani po uplynutí lhůty jednoho roku ode dne, kdy důvod vyloučení nastal. Rozhodnutí o vyloučení musí obsahovat důvod vyloučení, který nesmí být dodatečně měněn.

 

4. Rozhodnutí o vyloučení se vyhotovuje písemně, musí obsahovat důvod vyloučení a poučení o možnosti podat proti rozhodnutí představenstva o vyloučení odůvodněné námitky k členské schůzi ve lhůtě do 30 dnů ode dne doručení oznámení o vyloučení, k námitkám podaným v rozporu s tím se nepřihlíží.

 

5. Proti rozhodnutí členské schůze o zamítnutí námitek může vylučovaná osoba podat ve lhůtě tří měsíců ode dne doručení tohoto rozhodnutí návrh k příslušnému soudu, na prohlášení rozhodnutí o vyloučení za neplatné. Do doby uplynutí lhůty pro podání návrhu u soudu nebo do doby pravomocného skončení soudního řízení družstvo nemůže vůči členovi uplatnit žádná práva plynoucí ze zániku jeho členství.

 

6. Rozhodnutí představenstva o vyloučení člena a rozhodnutí členské schůze o potvrzení rozhodnutí o vyloučení se vylučovanému členovi doručí doporučeným dopisem do vlastních rukou na jeho adresu uvedenou v seznamu členů.

 

7. Členství vylučované osoby zanikne marným uplynutím lhůty pro podání námitek, nebo dnem, kdy vylučovanému členovi bylo doručeno rozhodnutí členské schůze o zamítnutí jeho námitek .

 

8. Družstvo je oprávněno rozhodnutí o vyloučení zrušit. O zrušení rozhodnutí o vyloučení rozhoduje představenstvo. Se zrušením vyloučení musí vyloučená osoba vyslovit písemně souhlas. Pokud neudělí vyloučený člen souhlas do jednoho měsíce ode dne, kdy mu bylo rozhodnutí o zrušení vyloučení doručeno, k rozhodnutí o zrušení vyloučení se nepřihlíží. Toto neplatí, pokud vyloučený člen o zrušení rozhodnutí o vyloučení již dříve písemně požádal. Představenstvo je oprávněno zrušit rozhodnutí o vyloučení i v případech, v nichž probíhá řízení o prohlášení neplatnosti vyloučení člena z družstva.

 

9. Pokud bylo rozhodnutí o vyloučení zrušeno, nebo bylo-li rozhodnuto členskou schůzí nebo soudem o tom, že námitky člena proti rozhodnutí o vyloučení jsou důvodné, členství člena v družstvu nezaniklo.

 

 

Čl. 15

 

1. Pokud byl zrušen konkurz na majetek člena družstva, jeho členství v družstvu se obnovuje; to neplatí, pokud byl konkurz zrušen po splnění rozvrhového usnesení nebo proto, že majetek člena jako dlužníka je zcela nepostačující.

 

 

2. Jestliže byl pravomocně zastaven výkon rozhodnutí nebo exekuce postižením družstevního podílu, členství v družstvu se obnovuje.

 

 

Čl. 16

Úmrtí člena

 

Smrtí člena členství zaniká, nedojde-li k přechodu členství podle čl. 7 stanov

 

Čl. 17

Zánik společného členství manželů

 

Společné členství manželů v družstvu zaniká vypořádáním společného jmění manželů nebo marným uplynutím lhůty pro jeho vypořádání.

 

 

Čl. 18

Zánik členství při likvidaci družstva

 

Členství zaniká po zrušení družstva a ukončení jeho likvidace dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku

 

 

Čl. 19

Členská práva

 

Člen družstva má právo zejména :

 

  1. účastnit se osobně nebo prostřednictvím svého zástupce (člen družstva nebo třetí osoba) jednání a rozhodování v orgánech družstva ( členská schůze), která se ho týkají, s výjimkou schůzí představenstva a kontrolní komise, pokud není na tato jednání přizván,

 

  1. volit a být volen do orgánů družstva,

 

  1. účastnit se veškeré družstevní činnosti a požívat výhod, které družstvo svým členům poskytuje,

 

  1. předkládat návrhy na zlepšení činnosti družstva, obracet se s podněty, připomínkami nebo stížnostmi týkajícími se činnosti družstva k příslušným orgánům družstva a být o jejich vyřízení informován,

 

  1. na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu či nebytovému prostoru na jehož pořízení nebo financování se podílí svým členským vkladem,

 

  1. na roční vyúčtování zálohových plateb za plnění poskytovaná s užíváním bytu či nebytového prostoru,

 

  1. na zápis z členské schůze

 

 

Čl. 20

Členské povinnosti

 

Člen družstva má zejména tyto povinnosti :

 

1. chovat se čestně a zachovávat vnitřní řád družstva

 

2. dodržovat stanovy družstva a chránit majetek a dobrou pověst družstva

 

3. dodržovat rozhodnutí orgánů družstva

 

4. dodržovat další vnitřní předpisy družstva, schválené příslušnými orgány družstva

 

5. hradit příspěvky na činnost družstva ve výši schválené představenstvem

 

6. oznamovat družstvu neprodleně změny podstatné pro vedení seznamu členů

 

7. plnit všechny povinnosti ze smlouvy o převzetí povinnosti k dalšímu členskému vkladu a

případné smlouvy o nájmu družstevního bytu

 

8. oznamovat neprodleně družstvu změny v počtu osob užívající družstevní byt

 

9. podílet se na úhradě ztráty družstva do výše trojnásobku základního členského vkladu

 

 

Čl. 21

 

Majetková účast člena

 

1. Člen se podílí na základním kapitálu družstva základním členským vkladem ve výši Kč 2000,-- , výše základního členského vkladu je pro všechny členy družstva stejná.

 

2. Člen se může na základním kapitálu družstva podílet jedním nebo více dalšími členskými vklady za podmínek stanovených těmito stanovami.

 

3. Členský vklad je tvořen součtem základního vkladu a všech dalších členských vkladů.

 

4. Za trvání členství nelze základní členský vklad nebo jeho část vracet, to neplatí, došlo-li ke snížení základního členského vkladu podle příslušných ustanovení ZOK.

 

Čl. 22

Majetkové vypořádání

 

1. Vypořádací podíl člena družstva se vypočte a vyplatí v penězích po uplynutí tři měsíců po vyklizení a předání družstevního bytu, způsobem stanoveným v zákoně.

 

2. Kromě nároku na výplatu vypořádacího podílu nemá bývalý člen nebo jeho dědicové z důvodu zániku členství nárok na jakoukoliv jinou část majetku družstva.

 

3. Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členu. Pokud byl člen z bytového družstva vyloučen, počítá se lhůta tří měsíců až ode dne marného uplynutí lhůty pro podání návrhu na prohlášení neplatnosti vyloučení nebo ode dne, v němž nabylo právní moci rozhodnutí soudu, kterým bylo řízení ve věci určení neplatnosti rozhodnutí o vyloučení skončeno.

 

 

 

 

ČÁST TŘETÍ

 

Čl. 23

Nájem družstevního bytu a nebytového prostoru

 

1. Družstevním bytem a nebytovým prostorem se rozumí byt nebo nebytový prostor v budově ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví družstva.

 

2. Členovi vznikne právo na uzavření nájemní smlouvy v souladu s čl. 19, bod 5 těchto stanov

 

3. Nájemní smlouva musí být uzavřena v písemné formě a obsahovat popis předmětu nájmu, výši úhrady za užívání bytu a výši úhrady za plnění spojená s užíváním bytu (zálohy na služby). V případě změny výše úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu nebo změny nájemného je družstvo povinno vhodným způsobem před účinností těchto změn informovat členy.

 

Čl. 24

Práva a povinnosti z nájmu bytu nebo nebytového prostoru

 

1. Kromě práva užívat byt nebo nebytový prostor má nájemce, a na základě jeho práva i osoby s nám žijící ve společné domácnosti, právo užívat společné prostory a zařízení domu k účelu, ke kterému jsou určeny, jakož i požívat plnění, jejich poskytování je spojeno s užíváním bytu

 

2. Nájemci jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním nájemcům bezproblémový výkon svých práv.

 

3. Člen družstva má právo na stanovení nájemného spojeného s užíváním družstevního bytu tak, aby nájemné pokrývalo účelně vynaložené náklady bytového družstva vzniklé při správě družstevních bytů, včetně nákladů na opravu, modernizaci a případnou rekonstrukci domu a příspěvky na tvorbu dlouhodobého finančního zdroje na opravy a investice družstevních bytů a nebytových prostor.

 

4. Mezi náklady uvedené v odst. 3 patři všechny případné náklady družstva jako vlastníka bytu, ke kterým je jako vlastník povinno, včetně případných plateb správci domu a další platby ve formě poplatků, příspěvků či v jiné odpovídající formě pokrývající náklady družstva

spojené se správou družstevních bytů.

 

5. Mezi náklady uvedené v odst. 3 patří také případné náklady na úhradu investičních úvěrů sjednaných na rekonstrukci domu včetně úroků, poplatků, nákladů, smluvních pokut a všeho příslušenství).

 

6. O všech konkrétních položkách nájemného družstevního bytu, tedy o konkrétních nákladech a jejich konečné výši, o termínech splatnosti, o rozsahu služeb spojených s nájmem družstevního bytu nebo nebytového prostoru, výši záloh na ně i o vyúčtování těchto služeb, pravidlech jejich rozúčtování i o termínech jejich splatnosti, rozhoduje představenstvo družstva podle zásad určených členskou schůzí.

 

7. Nájemce je povinen dodržovat pravidla obvyklá nebo pro nájemce závazná pro chování v bytě i v domě a rozumné pokyny družstva pro zachování náležitého pořádku, obvyklého podle místních poměrů. Plnění výše uvedených povinností je nájemce povinen zajistit i u členů své domácnosti. Porušení těchto povinností je hrubým porušením povinností nájemce a důvodem pro vyloučení nájemce z družstva.

 

8. Družstvo po svých nájemnících požaduje a ti jsou povinni zajistit, aby v družstevních bytech žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všichni mohly v bytě žít v obvyklých, pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

Porušení těchto povinností je hrubým porušením povinností nájemce a důvodem pro vyloučení nájemce z družstva.

 

9. Právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu nebo nájem družstevního bytu zaniká zánikem členství v družstvu.

 

 

 

Čl. 25

Údržba a opravy

 

1. Nájemce družstevního bytu je povinen provádět a hradit drobné opravy a běžnou údržbu bytu v rozsahu stanoveném představenstvem podle zásad schválených členskou schůzí.

 

2. Nájemce je povinen odstranit veškeré závady a poškození, které způsobil na společných částech domu, ať sám nebo osoby s ním žijící ve společné domácnosti. Pokud tak neučiní, má bytové družstvo oprávnění tyto závady a poškození odstranit samo a požadovat od nájemce náhradu. Nájemce má právo v bytě chovat zvíře, nepůsobí-li jeho chov družstvu nebo ostatním nájemcům obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Pokud vyvolá chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady družstvu.

 

3. Nájemce je povinen provádět běžnou údržbu bytu i společných prostor, které užívá, jakož i všech zařízení, která jsou součástí bytu a jeho vybavení. Pokud se nájemce družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru nepostará o provedení drobných oprav a běžnou údržbu družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru, je družstvo oprávněno učinit tak po předchozím upozornění člena na jeho náklad a požadovat od něj náhradu. Družstvo je oprávněno provést kontrolu stavu bytu po předchozím upozornění nájemce. Termín a účel prohlídky musí být nájemci sdělen nejméně pět dní předem. O provedené prohlídce musí být pořízen zápis, který podepisuje družstvo a nájemce bytu. Stavební úpravy v bytě může nájemce provádět pouze se souhlasem družstva.

 

4. Pokud nájemce ví předem o své dlouhodobé nepřítomnosti, delší než dva měsíce, i o tom, že byt nebo nebytový prostor bude po tuto dobu obtížně dostupný, oznámí to včas družstvu. Současně označí osobu, která po dobu jeho nepřítomnosti zajistí možnost vstupu do bytu nebo nebytového prostoru v případě, kdy toho bude nezbytně nutné, nemá-li nájemce takovou osobu po ruce, je takovou osobou družstvo. Pokud nesplní nájemce tuto povinnost, považuje se to za porušení povinností nájemce závažným způsobem.

 

 

 

Čl. 26

Stavební úpravy v bytě

 

1. Při stavebních úpravách v bytě je nájemce povinen respektovat příslušné právní předpisy.

 

2. Nájemce nesmí provádět stavební úpravy ani jinou podstatnou změnu bez předchozího písemného souhlasu družstva, a to ani na svůj náklad.

 

3. Nájemce je povinen zajistit odstranění závad nebo poškození domu, které způsobil nájemce nebo dodavatel stavebních úprav v bytě.

 

Čl. 27

Podnájem bytu a nebytového prostoru

 

Družstevní byt nebo nebytový prostor nebo jeho část lze přenechat jinému do podnájmu na dobu určitou, určenou ve smlouvě o podnájmu, a to jen s předchozím písemným souhlasem družstva. Podnájemce je povinen dodržovat obecně závazné právní předpisy upravující užívání bytu, dodržovat stanovy, domovní řád i další obecně závazné i další vnitrodružstevní právní předpisy.

 

 

ČÁST ČTVRTÁ

 

Čl. 28

Orgány družstva

 

Orgány družstva jsou:

 

  1. členská schůze

  2. představenstvo

  3. kontrolní komise

 

Čl. 29

 

Působnost orgánů družstva

 

  1. Orgány družstva mohou jednat a rozhodovat jen v záležitostech, které podle zákona a stanov družstva spadají do jejich působnosti.

 

  1. Kolektivní orgány družstva rozhodují na základě řádného svolání všech svých členů

 

  1. Kolektivní orgány družstva jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných, pokud zákon a stanovy neurčují jinak.

 

 

 

Čl. 30

Funkční období představenstva a kontrolní komise

 

  1. Funkční období členů orgánů (starších 18ti let) činí pět let.

  2. Členové orgánů družstva mohou být voleni opakovaně

 

Čl. 31

Podmínky členství v představenstvu a kontrolní komisi

 

Počet členů představenstva je tři a dva náhradníci

 

Počet členů kontrolní komise je tři a dva náhradníci

 

 

Čl. 32

Odstoupení a odvolání

 

  1. Člena voleného orgánu (představenstva a kontrolní komise) může před uplynutím funkčního období odvolat členská schůze, ta je povinna zvolit nového člena orgánu, pokud nebyl už zvolen náhradník, který na uvolněné místo nastoupí.

 

  1. Člen orgánu družstva, který byl do své funkce zvolen, může z funkce odstoupit, je však povinen oznámit toto orgánu, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán jeho odstoupení projednal, nebo měl projednat na nejbližším zasedání poté, co se o odstoupení z funkce dozvěděl, nejdéle však po uplynutí 3 měsíců.

 

  1. Zvolení náhradníci členů orgánů družstva nastupují na místo odvolaného či odstoupivšího člena dnem účinnosti odvolání či odstoupení, podle zvoleného pořadí.

Toto platí i při zániku členství v orgánu smrtí.

 

Čl. 33

Způsob jednání v orgánech

 

  1. Každému členu družstva i každému členu orgánu družstva náleží jeden hlas.

  2. Ve všech orgánech družstva uvedených v čl. 28 těchto stanov se o všech otázkách hlasuje veřejně. V jednotlivých případech se může jednací orgán usnést na hlasování tajném .

  3. Orgány družstva jednají o záležitostech, které byly uvedeny na schváleném pořadu jednání, popř. o záležitostech, o jejichž projednávání se orgán dodatečně usnesl.

  4. Jednání orgánů spočívá v přednesení podnětu k jednání, rozpravě a zpravidla je zakončeno usnesením.

 

 

 

Čl. 34

Zápis z jednání

 

  1. O průběhu jednání všech orgánů družstva se pořizuje zápis, který musí obsahovat :

 

 

2. Přílohu zápisu tvoří prezenční listina účastníků jednání s jejich podpisy, pozvánka a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům.

 

3. Každý člen družstva má právo si vyžádat zápis z jednání tohoto orgánu a jeho přílohy k nahlédnutí

 

Čl. 35

 

Členská schůze

 

1. Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva. Členská schůze je svolávána představenstvem tehdy, je-li v důležitém zájmu družstva, nejméně však jednou za každé účetní období (1x za rok)

 

2. Členská schůze, na které se má projednávat řádná účetní závěrka, se musí konat nejpozději do šesti měsíců po skončení účetního období, za které je řádná účetní závěrka sestavena.

 

Svolavatel je povinen uveřejnit nejméně (15) patnáct dnů přede dnem konání členské schůze pozvánku na členskou schůzi na internetových stránkách družstva ……. a vyvěsí na informační tabuli v domě. Současně pozvánku zašle členům na adresu uvedenou v seznamu členů. Uveřejněním pozvánky se pozvánka považuje za doručenou. Pozvánka musí být na internetových stránkách uveřejněna až do okamžiku konání členské schůze.

 

3. Představenstvo je povinno svolat členskou schůzi bez zbytečného odkladu poté, kdy zjistí, že

 

  1. ztráta družstva dosáhla takové výše, že při jejím uhrazení ze zdrojů družstva by neuhrazená ztráta dosáhla výše základního kapitálu, nebo to lze s ohledem na všechny okolnosti předpokládat, nebo

  2. družstvo se dostalo do úpadku nebo do hrozícího úpadku podle jiného právního předpisu, a navrhne členské schůzi přijetí potřebných opatření k nápravě.

 

4. Představenstvo svolá členskou schůzi, jestliže jej o to požádala kontrolní komise, nebo pokud jej o to požádalo alespoň deset procent členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů.

 

5. Na žádost kontrolní komise nebo členů družstva nebo v důležitém zájmu družstva může členskou schůzi svolat i jeden nebo někteří členové představenstva, likvidátor nebo kontrolní komise, jestliže ji mělo svolat představenstvo a neučinilo tak bez zbytečného odkladu poté, co tato povinnost vznikla.

 

6. Není-li členská schůze svolána na žádost kontrolní komise nebo nejméně deseti procent členů družstva představenstvem tak, aby se konala do třiceti dnů po doručení žádosti, musí být členská schůze svolána kontrolní komisí, likvidátorem nebo jedním nebo více členy družstva. Pokud tak tyto osoby nebo kontrolní komise neučiní do deseti dnů poté, kdy uplynula lhůta pro svolání členské schůze představenstvem, může členskou schůzi svolat a všechny úkony s tím spojené učinit osoba k tomu písemně zmocněná všemi členy, kteří o svolání členské schůze požádali.

 

Čl. 36

 

1. Právo zúčastnit se členské schůze mají členové družstva, likvidátor, případně osoby, o nichž tak stanoví obecně závazný právní předpis.

 

2. Člen se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení. Plná moc pro zastupování na členské schůzi musí být písemná a musí z ní vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo více členských schůzích a v jakém rozsahu, nemusí být úředně ověřena.. Nikdo nesmí být na jednání členské schůze zmocněncem  více než jedné třetiny všech členů družstva, jinak platí, že nemá pro jednání na členské schůzi udělenu žádnou plnou moc.

 

Čl. 37

Pozvánka na členskou schůzi

 

1. Pozvánka obsahuje alespoň:

 

  1. firma a sídlo družstva

  2. místo a dobu zahájení členské schůze; místo a doba zahájení členské schůze se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost člena se jí zúčastnit

  3. označení, zda se svolává členská schůze nebo náhradní členská schůze

  4. program členské schůze

  5. místo, kde se člen může seznámit s podklady k jednotlivým záležitostem programu členské schůze, pokud nejsou přiloženy k pozvánce.

 

 

2. Má-li dojít ke změně stanov nebo k přijetí usnesení, jehož důsledkem je změna stanov, obsahuje pozvánka v příloze také návrh těchto změn nebo návrh usnesení.

 

 

 

3. Na žádost členů oprávněných požadovat svolání členské schůze zařadí představenstvo jimi určenou záležitost na program členské schůze. Je-li tato žádost doručena až po odeslání pozvánky, informuje o tom představenstvo členy družstva přítomné na svolané členské schůzi a změně programu nechá hlasovat.

Povinnost svolat novou členskou schůzi tím není dotčena, ledaže je záležitost, která byla předmětem této žádosti, na členské schůzi projednána proto, že na členské schůzi jsou přítomni všichni členové družstva a všichni souhlasí se zařazením záležitosti na program jednání členské schůze a s jejím projednáním touto členskou schůzí.

 

Čl. 38

Usnášení schopnost členské schůze

 

 

1. Členská schůze je schopna se usnášet, je-li přítomna většina všech členů družstva majících většinu všech hlasů, pokud obecně závazný právní předpis nevyžaduje účast členů majících vyšší počet hlasů.

 

2. Členská schůze se usnáší většinou hlasů přítomných členů, nevyžaduje-li zákon vyšší počet hlasů

 

3. Každý člen má při hlasování na členské schůzi 1 hlas.

 

4. Při posuzování schopnosti členské schůze se usnášet a při přijímání usnesení se nepřihlíží k přítomnosti a k hlasům členů, kteří své hlasovací právo nemohou vykonávat proto, že :

 

  1. jsou v prodlení se splněním vkladové povinnosti k členskému vkladu

  2. rozhoduje-li členská schůze o námitkách tohoto člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení z družstva

  3. rozhoduje-li členská schůze o jeho odvolání z funkce člena orgánu družstva

  4. rozhoduje-li členská schůze o schválení poskytnutí finanční asistence ve vztahu k němu

  5. jedná se o osoby, které jednají ve shodě s členem, který nemůže vykonávat hlasovací právo

  6. stanoví-li to obecně závazný právní předpis

 

5. Členská schůze se usnáší většinou hlasů přítomných členů,pokud obecně závazný právní předpis nevyžaduje vyšší počet hlasů.

Pokud však má být přijato usnesení členské schůze o:

 

  1. schválení poskytnutí finanční asistence

  2. uhrazovací povinnosti

  3. zrušení družstva s likvidací

  4. přeměně družstva

  5. vydání dluhopisů,

 

je schopna se členská schůze usnášet, pokud jsou přítomny alespoň dvě třetiny všech členů, a usnesení musí být přijato alespoň dvěma třetinami přítomných členů.

 

 

6. Pokud není členská schůze svolána na žádost kontrolní komise nebo alespoň deseti procent členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů, usnášení schopná, svolá ten, kdo členskou schůzi svolal, náhradní členskou schůzi; to neplatí, pokud kontrolní komise nebo členové družstva výše uvedení vzali svoji žádost zpět.

 

7. Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá ten, kdo svolal původně svolanou členskou schůzi, je-li to stále potřebné, bez zbytečného odkladu náhradní členskou schůzi se stejným programem, a to stejným způsobem jako původně svolanou členskou schůzi a samostatnou pozvánkou.

 

8. Náhradní členská schůze je schopna se usnášet, pokud je přítomno deset procent členů družstva, nejméně však tři členové družstva.

 

9. Záležitosti, které nebyly zařazeny do navrhovaného programu řádné členské schůze, lze na náhradní členské schůzi rozhodnout jen tehdy, jsou-li přítomni a projeví s tím souhlas všichni členové družstva.

 

10. Na členské schůzi mají právo hlasovat jen členové družstva a jejich zákonní zástupci s řádnou  plnou mocí.

 

 

Čl. 39

Postavení a působnost členské schůze

 

1. Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva a do její působnosti náleží:

 

  1. rozhodovat o změně stanov, pokud nedochází k jejich změně na základě jiné

právní skutečnosti

    1. volit a odvolávat členy a náhradníky členů představenstva, členy a náhradníky členů kontrolní komise, členy a náhradníky dalších orgánů družstva podle stanov

    2. rozhodovat o určení odměny představenstva, kontrolní komise a členů jiných orgánů družstva zřízených stanovami , pokud je oprávněno tyto orgány nebo jejich členy volit a odvolávat.

    3. schvalovat řádnou, mimořádnou nebo konsolidovanou účetní závěrku a mezitímní účetní závěrku,

    4. schvalovat smlouvu o výkonu funkce,

    5. schvalovat poskytnutí finanční asistence,

    6. rozhodovat o námitkách člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení,

    7. schvalovat jednání učiněná za družstvo do jeho vzniku,

    8. rozhodovat o rozdělení zisku nebo úhradě ztráty,

    9. rozhodovat o uhrazovací povinnosti členů družstva,

    10. rozhodovat o použití rezervního fondu a dalších fondů pokud je družstvo zřizuje,

    11. rozhodovat o vydání dluhopisů,

    12. rozhodovat o přeměně družstva,

    13. schvalovat smlouvu o tichém společenství a její změnu nebo zrušení,

    14. schvalovat smlouvu o dalším členském vkladu, její změnu a zrušení,

    15. rozhodovat o zrušení družstva s likvidací,

    16. volit a odvolávat likvidátora a rozhodovat o jeho odměně,

    17. schvalovat zprávu likvidátora a o naložení s likvidačním zůstatkem,

    18. schvalovat zásady hospodaření, zásady pro stanovení výše nájemného,

 

 

2. Členská schůze si může vyhradit do své působnosti rozhodování i o dalších otázkách, které výslovně do působnosti členské schůze tyto stanovy ani obecně závazné právní předpisy nesvěřují; to neplatí, pokud se jedná o záležitosti svěřené obecně závazným právním předpisem do působnosti představenstva nebo kontrolní komise družstva.

 

3. Pokud si členská schůze vyhradí rozhodování o určité záležitosti do své působnosti, nemůže být o této záležitosti rozhodováno na téže členské schůzi, na které si členská schůze rozhodování o určité záležitosti vyhradila, ledaže jsou na členské schůzi přítomni všichni členové družstva a všichni souhlasí s tím, že se bude tato věc projednávat na této členské schůzi.

 

4. Ten, kdo svolal členskou schůzi, pořídí o jejím průběhu zápis, a to do patnácti dnů ode dne konání členské schůze. Každý člen má právo na vydání kopie zápisu, a to za úhradu družstvu účelně vynaložených nákladů spojených s pořízením kopie zápisu.

 

5. Usnesení členské schůze se osvědčuje veřejnou listinou (notářským zápisem), pokud se jedná

 

  1. o změnu stanov

  2. o zrušení družstva s likvidací

  3. o přeměnu družstva

 

 

Čl. 40

Neplatnost usnesení členské schůze

 

 

1. Každý člen družstva, člen představenstva nebo kontrolní komise nebo likvidátor se mohou dovolávat neplatnosti usnesení členské schůze podle příslušných ustanovení zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku o neplatnosti usnesení členské schůze družstva pro rozpor s právními předpisy nebo stanovami.

 

2. Pokud nebylo právo na dovolání se neplatnosti usnesení členské schůze uplatněno v zákonné lhůtě, případně nebylo-li návrhu na vyslovení neplatnosti vyhověno, nelze platnost usnesení členské schůze přezkoumávat, ledaže jiný právní předpis stanoví jinak.

 

3. Neplatnosti rozhodnutí jiných orgánů družstva se mohou člen družstva, člen představenstva nebo kontrolní komise nebo likvidátor dovolávat pouze tehdy, byla-li tato rozhodnutí činěna v působnosti členské schůze. Předchozí ustanovení o neplatnosti členské schůze se použijí přiměřeně.

 

4. Důvodem neplatnosti usnesení členské schůze je i jeho rozpor s dobrými mravy.

 

 

Čl. 41

Volené orgány družstva - představenstvo

 

 

1. Představenstvo je statutárním orgánem družstva. Představenstvu přísluší obchodní vedení družstva a veškerá působnost, kterou zákon nebo stanovy nesvěřují do působnosti členské schůze nebo kontrolní komise.

 

2. Představenstvo řídí činnost družstva, plní, zabezpečuje a kontroluje plnění usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy, zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá shromáždění delegátů ke schválení účetní závěrku a v souladu se stanovami také návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty. Projednává návrhy a podněty kontrolní komise za účasti jejího člena.

 

3. Představenstvo má tři členy, funkční období jeho členů je pět let, funkční období končí všem členům představenstva stejně. Představenstvo volí ze svých členů předsedu družstva.

Člen představenstva nesmí být současně členem kontrolní komise.

 

 

4. Členská schůze volí dva náhradníky do představenstva, kteří nastupují na uvolněné místo člena představenstva podle určeného volbou pořadí, vyjádřeného jejich číslem náhradníka.

 

5. Představenstvo, jehož počet neklesl pod polovinu, může jmenovat náhradní členy do příští členské schůze , pokud není zvolených náhradníků, kteří by nastoupili na uvolněné místo člena představenstva podle stanoveného pořadí.

 

6. Představenstvo se schází podle potřeby, zpravidla jedenkrát měsíčně, je povinno se sejít z podnětu kontrolní komise, a to do deseti dnů od doručení tohoto podnětu. Představenstvo rozhoduje většinou hlasů svých členů.

 

 

7. Schůze představenstva svolává a řídí předseda představenstva, případně pověřený člen představenstva. Jednotlivé projednávané záležitosti uvádí a odůvodňuje ten, kdo je jejich předkladatelem, který zároveň předkládá i text návrhu usnesení.

 

8. O průběhu jednání představenstva a jeho rozhodnutí se pořizuje zápis, který podepisuje předsedající a zapisovatel, jeho přílohou je seznam přítomných osob. V zápise se uvedou jmenovitě ti členové představenstva, kteří hlasovali proti jednotlivým usnesením nebo se zdrželi hlasování, u neuvedených členů představenstva se má zato, že hlasovali pro přijetí usnesení.

 

9. Představenstvo jedná jménem družstva navenek ve všech věcech. Jménem představenstva jedná předseda. V případě jeho nepřítomnosti jedná jiný člen představenstva v pořadí určeném představenstvem.

.

10. Pokud dojde ke změně v obsahu stanov na základě právní skutečnosti, je představenstvo povinno neprodleně poté, kdy se kterýkoli člen představenstva o této změně dozví, vyhotovit úplné znění stanov se zapracováním této změny.

 

11. Funkce člena představenstva zaniká volbou nového člena představenstva, ledaže z rozhodnutí členské schůze neplyne něco jiného.

 

12. V případě smrti člena představenstva, odstoupení z funkce, odvolání a nebo jiného ukončení jeho funkce zvolí nejbližší členská schůze nového člena představenstva. Nebude-li z důvodu smrti člena představenstva jeho odstoupení z funkce nebo jeho odvolání nebo jiného ukončení jeho funkce představenstvo schopné plnit své funkce a nebude-li možno, aby na jejich místa nastoupili zvolení náhradníci členů představenstva, jmenuje chybějící členy představenstva soud na návrh osoby, která na tom osvědčí právní zájem, a to na dobu než bude řádně zvolen chybějící člen nebo členové, jinak může soud i bez návrhu družstvo zrušit a nařídit jeho likvidaci.

 

13. Představenstvo nebo další orgány družstva jsou povinni oznámit bez zbytečného odkladu kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva nebo jeho členů.

 

 

Čl. 42

 

Kontrolní komise

 

1. Kontrolní komise je kontrolním orgánem družstva, je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva, projednávat stížnosti členů družstva a může požadovat jakékoli informace nebo doklady o hospodaření družstva. Při výkonu své působnosti je kontrolní komise nezávislá na ostatních orgánech družstva. Odpovídá pouze členské schůzi.

 

2. Kontrolní komise dává písemné stanovisko ke každé účetní závěrce, k návrhu na rozdělení zisku nebo k úhradě ztráty družstva a k návrhu na rozhodnutí o uhrazovací povinnosti členů. Na zjištěné nedostatky kontrolní komise upozorňuje představenstvo a dohlíží na zjednání nápravy.

 

3. Kontrolní komise má 3 členy, funkční období členů kontrolní komise činí 5 let a končí všem jejím členům stejně. Kontrolní komise volí ze svých členů svého předsedu. Členové kontrolní komise jsou voleni členskou schůzí, která volí zároveň 2 náhradníky. Náhradníci nastupují na uvolněné místo člena kontrolní komise podle volbou určeného pořadí, vyjádřeného jejich číslem náhradníka. Při volbě náhradníků do kontrolní komise se takto stanoví pořadí, v němž tito náhradníci nastupují na uvolněné místo člena kontrolní komise.

 

4. Kontrolní komise, jejíž počet neklesl pod polovinu, může jmenovat náhradní členy do příští členské schůze , pokud není zvolených náhradníků, kteří by nastoupili na uvolněné místo člena kontrolní komise podle stanoveného pořadí.

 

5. Kontrolní komise rozhoduje většinou hlasů všech svých členů.

 

6. Kontrolní komise se schází podle potřeby, nejméně jednou za dva měsíce.

 

7. Schůzi svolává a řídí předseda nebo pověřený člen kontrolní komise. Podklady pro jednání schůze kontrolní komise, zejména zprávy o provedených prověrkách nebo kontrolách a návrhy na nápravná opatření připravují a kontrolní komisi předkládají pověření členové komise, a to ve stanovených lhůtách.

 

8. Kontrolní komise určí v případě potřeby svého člena, který zastupuje družstvo v řízení před soudy a jinými orgány je-li vedeno řízení proti členovi představenstva. Člen kontrolní komise k tomu určený má právo účastnit se jednání představenstva a jakéhokoli jiného orgánu družstva. Není-li žádný člen kontrolní komise pověřen, má právo zúčastnit se jednání představenstva nebo jiného orgánu družstva její předseda. O každém jednání představenstva musí představenstvo kontrolní komisi předem informovat.

 

9. O průběhu jednání kontrolní komise a jejích rozhodnutích se pořizuje zápis podepsaný předsedajícím a zapisovatelem, přílohou zápisu je seznam přítomných osob.

 

10. V zápise se jmenovitě uvedou členové kontrolní komise, kteří hlasovali proti jednotlivým usnesením nebo se zdrželi hlasování, u neuvedených členů se má zato, že hlasovali pro přijetí usnesení.

 

11. Člen kontrolní komise může před uplynutím funkčního období ze své funkce odstoupit, je však povinen oznámit to kontrolní komisi. Nesmí tak však učinit v době, která je pro družstvo nevhodná . Jeho výkon funkce končí uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámení,neschválí-li kontrolní komise na jeho žádost jiný okamžik zániku funkce.

 

12. Člen kontrolní komise může před uplynutím funkčního období být odvolán členskou schůzí. Funkce člena kontrolní komise zaniká také zvolením nového člena kontrolní komise.. V případě zániku funkce člena kontrolní komise zvoleného členskou schůzí zvolí nejbližší členská schůze nového člena kontrolní komise.

 

 

Čl. 43

Skončení funkčního období

 

1. Člen orgánu, jehož funkce skončila, je povinen do 30.dnů, zejména předat a odevzdat veškeré listiny, písemnosti a vyúčtovat svěřený majetek družstva. O předání funkce se pořizuje písemný záznam.

 

2. Členům orgánů družstva může být za výkon funkce na základě smlouvy o výkonu funkce, která musí obsahovat náležitosti uvedené v obecně závazném právním předpisu, přiznána odměna, a to podle zásad schválených členskou schůzí. Členové orgánů družstva mají nárok na náhradu prokázaných nákladů spojených s výkonem funkce.

 

3. Jiná plnění ve prospěch osoby, která je členem kontrolní komise, představenstva nebo jiného orgánu družstva než na které plyne právo z právního předpisu ze smlouvy o výkonu funkce nebo z vnitřního předpisu schváleného členskou schůzí , lze poskytnout pouze se souhlasem členské schůze.

 

4. Práva a povinnosti mezi družstvem a členem jeho orgánu se řídí přiměřeně ustanoveními zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku, pokud ze smlouvy o výkonu funkce, byla-li uzavřena, nebo obecně závazného právního předpisu neplyne něco jiného. Bližší okolnosti výkonu funkce upravuje smlouva o výkonu funkce, která je schvalována, včetně jejích změn, členskou schůzí. Pokud není odměňování ve smlouvě o výkonu funkce sjednáno v souladu se obecně závazným právním předpisem ,platí, že výkon funkce je bezplatný.

 

5. Člen orgánu může ze své funkce odstoupit. Nesmí tak však učinit v době, která je pro družstvo nevhodná.

 

 

Článek 44

Informovanost členů družstva

 

Družstvo je povinno ve svém sídle zřídit informační desku. Informační deska musí být přístupná každý pracovní den, v běžnou pracovní dobu všem členům družstva.

Zároveň se informační deska zpřístupní členům družstva prostřednictvím internetových stránek.

 

ČÁST PÁTÁ

 

Hospodaření družstva

 

Čl. 45

 

1. Družstvo své náklady hradí zejména z příjmů získaných z členských vkladů, výnosy z nájemného bytů a nebytových prostor, ostatních výnosů a přijatých záloh na služby, případně ze své hospodářské činnosti, podnikání případně z dalších zdrojů.

 

2. Zisk bytového družstva může být použit pouze k uspokojování bytových potřeb členů a k dalšímu rozvoji bytového družstva, zdroj družstvo vytváří formou pravidelných příspěvků do jednotlivých fondů družstva

 

 

Čl. 46

 

Družstvo zřizuje následující fondy:

 

 

Tvorba a použití těchto fondů se řídí obecně závaznými právními předpisy, stanovami a zásadami přijatými pro jejich tvorbu a použití členskou schůzí nebo představenstvem.

 

Čl. 47

Dlouhodobý finanční zdroj na opravy a investice

 

  1. Tento zdroj na opravy a investice je tvořen pravidelnými a mimořádnými příspěvky z nájemného.

  2. Zdroj na opravy se používá na financování oprav, údržby, případně dalších provozních nákladů a na financování investičních nákladů, zejména rekonstrukcí a modernizací bytového fondu.

  3. Způsob tvorby a použití tohoto zdroje podrobně upravuje směrnice schválená členskou schůzí.

  4. Příspěvek do tohoto zdroje nebo jeho část lze nájemci vrátit, rozhodne-li o tom členská schůze.

 

 

Čl. 48

Nedělitelný fond

 

  1. Nedělitelný fond se tvoří ze zisku bytového družstva a používá se na úhradu ztráty bytového družstva.

  2. Nedělitelný fond nelze za trvání bytového družstva rozdělit mezi členy.

 

 

Čl. 49

Ztráta bytového družstva

 

  1. Ztráta družstva se hradí podle usnesení členské schůze , z následujících zdrojů :

 

 

 

čl. 50

Uhrazovací povinnost členů

 

  1. Členská schůze může členům bytového družstva uložit povinnost přispět na úhradu

ztráty družstva (dále jen uhrazovací povinnost). Uhrazovací povinnost je stejná pro všechny členy a její výše činní nejvýše trojnásobek základního členského vkladu, není-li dále stanoveno jinak.

 

  1. Uhrazovací povinnost lze uložit opakovaně. Další uhrazovací povinnost nelze členovi

Uložit, pokud celková výše uhrazovací povinnosti člena za dobu trvání jeho členství v družstvu dosáhne trojnásobku základního členského vkladu

 

  1. Uhrazovací povinnost může členská schůze uložit také jen těm členům družstva, kteří

způsobili ztrátu družstva nebo se podstatným způsobem na vzniku ztráty družstva podíleli.

 

  1. Kdo byl členem družstva pouze po určitou část účetního období, v němž ztráta

družstva vznikla, plní pouze poměrnou část uhrazovací povinnosti za tuto část účetního období.

 

Čl. 51

Uložení uhrazovací povinnosti

 

  1. Uhrazovací povinnost může členská schůze uložit pouze, pokud byla ztráta družstva

zjištěna řádnou a mimořádnou účetní závěrkou a členská schůze tyto závěrky projednala.

 

  1. K úhradě byl použit nerozdělený zisk z minulých let a rezervní fondy i jiné fondy, jsou-

li podle usnesení členské schůze zřízeny a lze je použít také k úhradě ztráty družstva.

 

  1. rozhodnutí členské schůze o uhrazovací povinnosti bylo přijato do 1 roku ode dne

skončení účetního období, v němž ztráta hrazená uhrazovací povinnosti vznikla.

 

 

 

Část šestá

 

Zrušení a zánik bytového družstva

 

Čl. 52

  1. Družstvo se zrušuje právním jednáním, rozhodnutím orgánu veřejné moci nebo z dalších důvodů stanovených zákonem.

  2. O dobrovolném zrušení družstva rozhoduje členská schůze.

 

  1. Po zrušení družstva se vyžaduje jeho likvidace, pokud celé jmění nenabývá právní nástupce. Zrušuje-li se družstvo při přeměně, zrušuje se bez likvidace dnem účinnosti přeměny.

 

  1. Podíl člena na likvidačním zůstatku je roven splněné vkladové povinnosti k členskému vkladu. Podíl na likvidačním zůstatku se vyplácí v penězích.

  2. Konečnou zprávu o průběhu likvidace, návrh na použití likvidačního zůstatku a účetní

závěrku předloží likvidátor členské schůzi.

  1. Likvidátor je povinen zajistit uchování účetní závěrky, zprávy o průběhu likvidace,

návrhu na použití likvidačního zůstatku po dobu deseti let od zániku družstva.

 

  1. Bytové družstvo zaniká výmazem z veřejného rejstříku.

 

 

Čl. 53

Převody bytů do vlastnictví člena

 

1. Bytové družstvo před dobrovolným zrušením a na základě rozhodnutí členské schůze převede družstevní byty a nebytové prostory do vlastnictví jednotlivým členům družstva.

 

2. Rozhodnutí členské schůze o převodu bytů do vlastnictví musí být odsouhlaseno nejméně 75% členské základny družstva.

 

3. Na základě tohoto rozhodnutí bude družstvo postupovat podle platných právních předpisů a započne s přípravou.

 

 

 

Část sedmá

 

Závěrečná ustanovení .

 

Čl. 54

1. Dnem nabytí účinnosti těchto stanov pozbývají účinnosti dosavadní stanovy bytového družstva a ustanovení vnitřních předpisů družstva, která jsou v rozporu s těmito stanovami.

 

2. Těmito stanovami se řídí práva a povinnosti bytového družstva a členů bytového družstva ode dne nabytí účinnosti těchto stanov.

 

3. Přijetím těchto stanov se bytové družstvo přizpůsobuje ZOK jako celku podle § 777 odst. 5 ZOK. Údaj o tom zapíše bytové družstvo do obchodního rejstříku.

 

 

Čl. 55

Tyto stanovy byly schváleny usnesením členské schůze bytové družstva konané dne